sobota 23. března 2013

Univerzitní zákulisí...


Jak vidíte podle fotek, univerzita se až zas tak neodlišuje od těch našich... až na pár detailů... 





 

Vidíte ty dva sedící maníky? 




Tak ty nám hlídaj univerzitu. Nevím co a nevím koho. Kdyby tam někdo naběhnul s pistolí....no řekněme si to na rovinu, je jim přes nějakých "sát", než se zvednou od stolů, rozhejbou kosti, které se už 20 let nehýbaly, přes pupík si nevidí... jj, hned se cítím bezpečněji. Ale pro ten pocit, že :-D Jo, ale umí fajnově buzerovat, když se nudí. A to, když vyběhnete do schodů dřív, než se zastavíte v „gardróbě“.... Jako jo, fajne, že si máte kde odložit bundu nebo kabát a nikdo vám ho neukradne, ale když jdete jen na jednu hodinu, tak to zbytečně zdržuje... Jsou tam dvě garderóby, jedna do 19:00 a druhá do 21:00. Dostanete od (no jak je nazvat, vypadají jako „žena za pultem“ (ten seriál), akorát s větším knírkem a o 20 let starší), plastové čísilko..... Některý bábule jsou vtipný dokonce! Některý vás pomlouvaj, ještě dřív než si svlečete kabát a jiný obtěžujete....
No a taky tam najdete geniální výtvor pro Evropana zhýčkaného emailem... jsou takové dřevěné zasklené krabice, kde jsou rukou vypsány rozvrhy. Den, předmět, hodina, místnost... jako ok, chápu, že Rusko se prostě ještě nepropracovalo k isu, ale sakra! To jejich překugumovávání čísílek, šipečky, čárečky! A nic s předstihem! Tohle mi trvalo pochopit půl roku. Nejsem blbá, prostě jen nejsem Ruska. (fotku dodám)
Mno a když si teda odložíte a zkontrolujete rozvrh, tak máte oficiálně právo jít na hodinu....

Systém vzdělávání je tu odlišný. Trpíte 11 tříd na základní škole, pak se rozhodnete jít na učňák nebo na VŠ. Což ve výsledku znamená, že do 17 let se o vás starají rodičové doma a v 17 letech vás pošlou na kolej (kde se režim podobá režimu českých internátů). Poprvé ochutnáváte něco jako svobodu a život bez rodičů.... No a podle toho taky vypadá ta VŠ. Přednášky i cvičení jsou povinná, píše se docházka a prosim vás, oni tu mají na VŠ třídnici!!!! No smála jsem se jim „jen trochu“ :-D O třídnici se stará "starosta třídy", většinou největší šprt ve třídě.  
Pocit, že jste mezi děckama, není pocit, ale fakt. V 17 letech jste v Čechách ve druháku. Rusové v prváku na VŠ. V 17ti jsem byla taky plná ideálů a naivity, tak si to teď s nima prožívám znova :-D Povětšinou chodím na hodiny se druhákama (19 let) a řeknu vám, na pěst :-D Nechci nějak hanit mladé slečny... jako jo, jsou opravdu krásné a ty podpatky bych spíš přirovnala k chůdám (+ je skoro obdivuju, jak dokážou trpět v -20 v minisukních... gynekologové tu mají asi ryto), ale slečny prosím vás, přečtěte si občas noviny... Jejich přehled, co se děje v Evropě, ba dokonce v Rusku je tak mizivá, že je mi trapno občas za ně samotný.... Ale je to prostě malá univerzita na kraji Ruska. Průbojnost a vědomosti univerzit v Petrohradě bude taky někde uplně jinde... Tady je například normální, že polovinu zápočtů a zkoušek získáte „automaticky“. Prostě, když budete plnit úkoly a chodit do hodin, tak vám to na konci semestru zapíšou. No nezlobte se na mě. Ale cítím se povýšena nad každým petrozavodským bakalářem. My jsme potili krev u zkoušek a slovo „automaticky“ fakt neznáme. No dejte mi za pravdu, RJEMO!!!! :-D Možná jsem moc skeptická, ale stojím si za tím.

Vyučování se to dělí na „ranní“ a „odpolední“ :-D Naštěstí mám teď „ranní“, stávání na osmou a začínat staroslověnštinou je trochu brutální, ale odpoledne mám volno. Trčet ve škole od jedný do sedmi, pak když začne být venku hezky, no fuj...




Co mi opravdu vadí, je nedostatek toalet. Prakticky pro mě dostupný jsou jen jedny a to se nedá stíhat při přestávkách 5 a 10 min při tom množství lidí.
To samé platí i pro „menzu“, no říkejme tomu spíš jídelna. Řada 20ti lidí pro vás znamená, že se za půlhodinovou přestávku nestihnete najíst. Protože vás opět obsluhuje „žena za pultem“ s rychlostí šneka, musí si s váma ještě popovídat, odběhnout si, seřvat někoho... mno a jídlo není nandané.. to si vymýšlíte.. Takže vám nandává to, o co si řeknete nebo v případě cizince, na co si ukážete. Načež z něho udělají debila, nechají zasmát celou frontu a pak mu nandaj stejně něco jinýho. Takže Finové, Angličani a Američani tam uplně přestali chodit. Já už si to jídlo nějak vyřvu, ale také to není moje nejoblíbenější místo. Jelikož za polívku a hlavní jídlo zaplatíte okolo 110 rublů a je to opravdu „slečnovská“ porce. Ceny si cucaj z prstů, protože pokaždé platím jinou cenu a myslím, že mě i natahujou. (Šmejdi, tak asi jako vždy a všude.) A dávat za menzovský jídlo přes 70kč je brutální a děs. O něco lépe funguje „kavárna“.. kafe za 23 rubů a něco k tomu za zhruba stejnou cenu. A když tam není zima jako v psírně, tak se tam dá strávit vcelku příjemný čas s knížkou nebo učivem... A pozor! Ve škole už jsou 2 automaty na kafe!!!! Bylo to i v novinách! :-D



A co se týče automatů... Podle toho, jak se student učí, má nárok na stipendium. Student s nej, nej a nejlepšími známkami dostává pak celý další školní rok zvýšené stipendium (v tuto chvíli 4000 rublů), pokud prostě má jakýkoliv známky, dostává normální stýpko (1800 rublů). Aby jim přišlo stipendium, musí mít účet u určité banky. Peníze si může vybrat jen ve škole v automatu. U obchodníků zaplatí touto kartou jen v Karélii, už v Petrohradě mají smůlu, prostě tam ta karta nefunguje. Stipendium chodí se zpožděním a někdy i na dvakrát. A výše stipendia se liší na každé univerzitě.

Že se učí i v sobotu, už asi víte všichni. Mé nářky k vám musely už dojít. Někteří tací se učí už od 8, já až od 9:45. Jako v sobotu sedět v lavici, na to nejsem stavěná psychicky ani fyzicky. Ovšem jak jsem pochopila, můžu bejt ráda, že k nám nedojíždí nějaký super profi profesor z Moskvy, protože ti mají čas povětšinou jen v neděli.....
A dle mého názoru „největší ruská úchylka“ to jsou ty jejich básničky. Kdyby mohli, tak recituju před tabulí každej tejden, 2x! To je opravdu, ale opravdu úchylný na VŠ! Ano, jsem zaujatá proti básničkám. A bojím se, že až se vrátím do Čech, tak v opilosti nebudu zpívat, ale recitovat A. Bloka.

Knihovna je vcelku v pohodě... no zase ten jejich lístečkovej systém.... Jedna profesorka se mě vyptávala, jak a kam se u nás zapisuju na zkoušky, jak vyhledávám knížky v knihovně a tak.. Když se ode mě dozvěděla, že vše funguje přes univerzitní systém is.. jak zapisování zkoušek, tak komunikace s profesorem, tak i ta knihovna prakticky, všude se můžu prokázat isic kartou... tak se na mě tak zadívala a řekla:

To je ta rozmazlená Evropa, všechno máte jen v počítačích, systémech, programech... Neznáte klasickou cestu, neuctíváte papír a knihu! Až bude KONEC SVĚTA, tak vymřete jako první! Protože všechno se zhroutí a budete uplně v háji a umřete hlady. Ale MY! My potřebujeme jen světlo a můžeme fungovat dál. Všechno to máme na papíře ,krásně, přehledný, jednoduchý.... Takže si koupíme svíčky a pokračujeme beze změny. Vlastně naše mínus je naše výhoda“

Tohle mi řekla vzdělaná profesorka, které si jinak moc vážím a mám ji ráda. Ale na tohle jsem jí měla chuť říct: „Vám tady škrtnu sirkou a budete v prdeli stejně jako celá Evropa!“
Krásné, jak si umění omlouvat svoji zaostalost. Ale dá se to pochopit možná...co jim zbývá, že.

Vyučuje se trochu jiným způsobem. Něco je lepší, něco je horší... a že jednaj se studenty jako s dětma, to je prostě fakt. Domácí úkoly, kontrola sešitů, docházka, třídnice... a stejně mám pocit, že evropský student je vzdělanější, nebo alespoň má větší přehled. Ale je to jen můj osobní názor a i tady se najde pár jedinců, kterým nesahám ani po kotníky a jednou se o něm/ní dočteme, ale... prostě Rusko:)

Fotky ještě dodám......
WebRep
currentVote
noRating
noWeight

Žádné komentáře:

Okomentovat